Belgia, grudzień 2019

27 grudnia 2019 HS Benelux (HSB) zorganizowało popołudnie dla seniorów z miasta Gent. HSB mogło skorzystać w tym celu z nowoczesnego i ładnego pomieszczenia. Przygotowaliśmy salę, na środku której było dużo miejsca do siedzenia, co ułatwiało ludziom nawiązywanie ze sobą kontaktów oraz kosztowanie napojów i poczęstunku. Równocześnie w czterech narożnikach sali odbywały się różnego rodzaju zajęcia.
W jednym narożniku seniorzy wykonywali z papieru i materiałów dekoracyjnych zaproszenia na przyjęcie. W drugim – przy użyciu pędzli dekorowali podgrzewacze do herbaty. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak bardzo stara i zabawna gra planszowa, zwana Pietjesbak. W ostatnim narożniku można się było przebrać do pamiątkowego zdjęcia.
Po przyjeździe ludzie zostali powitani świątecznym napojem z cytryną i miętą. Podczas gdy niektórzy z nas nawiązywali znajomości przy kawie i słodkościach, inni przygotowywali zaproszenia na przyjęcie lub miło ze sobą gawędzili.
Tymczasem jeden z naszych wolontariuszy zaczął robić, przy użyciu specjalnego sprzętu, pamiątkowe zdjęcia, które zaraz potem zostały wydrukowane i wręczone gościom.
Goście bardzo miło spędzili te chwile, które obudziły w nich ich wewnętrzne dziecko, co łatwo można było zauważyć podczas słynnej gry w Pietjesbak.
Śpiewanie tradycyjnych pieśni flamandzkich podczas krótkiej przerwy przy cieście i napojach dodatkowo podgrzało atmosferę tego radosnego wydarzenia.
Na koniec, przed pożegnaniem, seniorzy otrzymali niewielkie upominki.
Pomimo różnicy wieku, a przecież większość obecnych miała powyżej 75 lat, wszyscy się dobrze bawiliśmy, tak jak szczęśliwe dzieci.