Ljubljana, maj 2019

Wolontariusze postanowili zorganizować kolejny spacer dla seniorów z domu opieki Tabor w Ljubljanie. Z tą instytucją mamy dobrą relację, albowiem część naszych wolontariuszy regularnie ją odwiedza. Przygotowania poszły zatem bardzo sprawnie. Chcieliśmy podnieść na duchu seniorów z demencją, jak i tych, którzy poruszają się na wózkach, i których rzadko odwiedzają krewni.

Wolontariusze przyjechali do domu seniora w piękny, wiosenny dzień. Przyłączyło się do nich również kilku ochotników z innych organizacji. Wraz z tutejszym personelem i seniorami stanowiliśmy dość dużą grupę.

Naszym pierwszym przystankiem było główne centrum handlowe Ljubljany, gdzie podarowaliśmy seniorom piękne kwiaty w doniczkach i zrobiliśmy sobie razem zdjęcia.

Następnie przeszliśmy przez centrum miasta, aby zatrzymać się przy pomniku byłego burmistrza. Jeden z wolontariuszy opowiedział o życiowych dokonaniach burmistrza, który żył ponad 100 lat temu.

Śpiewaliśmy też dawne pieśni ludowe przy akompaniamencie ukulele dawne pieśni ludowe. Starsi ludzie znali je bardzo dobrze, więc słuchanie i wtórowanie melodii sprawiło im radość.

Naszym ostatnim przystankiem była restauracja, w której przygotowaliśmy słodką niespodziankę dla seniorów. Czekały tam na nich smaczne, zdrowe muffiny, które dzień wcześniej upiekł jeden z wolontariuszy. Jedząc słodkie wypieki, poczuliśmy radość i wdzięczność. Byliśmy wszyscy prawdziwie wzruszeni, widząc przebłysk szczęścia w oczach seniorów.

Po trwającym dwie godziny, wspaniałym spotkaniu, wszyscy wróciliśmy do domu opieki Tabor w dobrych nastrojach. Personel uprzejmie nam podziękował i poprosił o zorganizowanie kolejnego spaceru w najbliższej przyszłości.