Słowenia, December 2019

W grudniu nasi wolontariusze przygotowali dla seniorów z domów opieki w Novej Goricy i Ljubljanie niespodziankę. Przygotowania zaczęły się właściwie już jesienią, podczas retreatu słoweńskiego, kiedy ze specjalnego materiału uszyliśmy 47 „ptaszków” i 40 „robaczków”.
Te wypchane „zwierzątka” stosowane są w celach terapeutycznych, aby ćwiczyć i wzmacniać palce, co jest szczególnie ważne dla seniorów, ponieważ wspomaga koncentrację i uspokaja. „Ptaszki” i „robaczki” są również ładne i miłe w dotyku, a zatem są przyjemne dla starszych osób. Ponadto, przygotowaliśmy 37 paczek z suszonymi owocami, takimi jak jabłka, kaki, śliwki oraz figi.
8 grudnia 2019 przyjechaliśmy do domu seniora w Novej Goricy. Przywieźliśmy ze sobą dwie gitary i zaczęliśmy odwiedzać mieszkańców w ich pokojach na poszczególnych piętrach, grając i śpiewając. Seniorzy przyłączyli się do wspólnego śpiewu. Trwało to 1,5 godziny, a na zakończenie zaśpiewaliśmy jeszcze dwa utwory w sali głównej, gdzie przekazaliśmy do rozdania „ptaszki”. Wszyscy wolontariusze byli głęboko poruszeni tym doświadczeniem.
12 grudnia 2019 odwiedziliśmy dom seniora Dom Tabor, aby spędzić czas z osobami chorującymi na demencję. Najpierw zaśpiewaliśmy przy akompaniamencie hawajskiego instrumentu ukulele dla około 20 seniorów i kilku osób z personelu. Potem dołączyło do nas trzech wokalistów i muzyków z zespołu ludowego, którzy wzbogacili występ dźwiękami harmonijki i dwóch mandolin.

Po pewnym czasie, jeden z wolontariuszy zaprosił seniorkę do środka koła, w którym wszyscy siedzieliśmy, i zatańczyli razem w rytm muzyki. Po chwili dołączyli do nich inni wolontariusze i seniorzy, tak iż na koniec tańczyli niemal wszyscy. Następnie, jeden z naszych wolontariuszy w przebraniu świętego Mikołaja rozdał każdemu z seniorów po paczce z suszonymi owocami i „robaczkiem”.

Gdy popołudnie miało się ku końcowi, podziękowaliśmy seniorom i personelowi za miłe i ciepłe przyjęcie. Ci poprosili nas o ponowne odwiedziny z podobnym programem, który daje tak potrzebne starszym mieszkańcom chwile radości.