HSI zorganizowało w Polsce Letni Retreat Europejski 2018

W dniach 21-28 lipca 2018 Holosophic Society International (HSI) zorganizowało Letni Retreat Europejski 2018 (ESR18) w Lighthouse Center® Polska, którego głównym punktem były obchody Guru Purnima.

Program ESR18 skupiał się wokół medytacji, wolontariatu i działań charytatywnych, a jednocześnie program dnia wychodził na wprost potrzebom uczestników.
Wszystkim przyświecało motto „Pełne troski serca, pomocne dłonie”, które zostało nadrukowane na torbach powitalnych, które otrzymali w prezencie.
Wspólny język serc połączył ludzi z 23 krajów, którzy służyli sobie nawzajem, zapewniając sprawny przebieg imprezy.
Jak co roku, począwszy od 2015 r., kiedy to odbył się pierwszy letni retreat, przygotowania i planowanie rozpoczęły się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Dzięki intensywnej współpracy wielu osób, wszystko w LCP było przygotowane i zorganizowane na czas.
Pierwszego dnia, w sobotę 21 lipca, przyjechało najwięcej gości.
Recepcja i kierowcy mieli pełne ręce roboty, w dzień i w nocy witając nieprzerwany napływ gości.
W niedzielę 22 lipca, Letni Retreat Europejski 2018 rozpoczął się przy wspaniałych warunkach pogodowych i pośród pięknych dekoracji.
Na ESR18 przyjechało wielu młodych ludzi, którzy zorganizowali spotkania dla młodych, aby ci mogli się lepiej poznać, a także przygotowywali pieśni na Guru Purnima oraz piękne mandale z kolorowego piasku w namiocie medytacyjnym.
We wtorek 24 lipca, odbyła się duża grupowa akcja corocznej zbiórki siana.
Ponad 100 wolontariuszy przyciągnęło ogromną plastikową płachtę wypełnioną sianem na ogromną pryzmę kompostową, uprzątając znajdujące się nieopodal LCP pole w ciągu zaledwie jednego dnia.
Jeden z uczestników określił zbieranie siana jako „grę niezliczonych pasikoników na rozległym polu pachnącego siana”.
W środę 25 lipca miały miejsce kolejne zajęcia grupowe, a mianowicie przygotowywanie darów dla bezdomnych.
Wielu ludzi wzięło udział w pakowaniu i dekorowaniu niewielkich paczek z prezentami dla każdego mieszkańca ośrodka dla bezdomnych w Leśnej.
Do każdego podarunku zostały dołączone serdeczne życzenia ozdobione własnoręcznymi rysunkami.
Dni mijały przy miłym dla ucha śpiewie, który rozlegał się tam, gdzie grupy ochotników przygotowywały obchody Guru Purnima.
Radosne oczekiwanie na Guru Purnima, dzień poświęcony obecnemu oraz przeszłym Mistrzom duchowym, wzrastało z każdym dniem.
We wczesnych godzinach porannych 27 lipca, czyli w Guru Purnima, namiot medytacyjny zaczął stopniowo wypełniać się medytującymi. Przepiękne rangoli oraz girlandy i bukiety świeżych kwiatów stanowiły dekorację sceny.
Przez cały dzień ludzie cieszyli się satsangami i medytacją. Obchody i towarzysząca im, odświętna atmosfera, były wyjątkowym doświadczeniem.
Wieczór tego szczególnego dnia został poświęcony występom wokalnym i medytacji.
Poszczególne kraje prezentowały różne utwory, zaś grupa młodych wykonawców zaśpiewała pierwszą skomponowaną przez siebie piosenkę. To były cudowne chwile, gdy występujący wspólnie z publicznością śpiewali i klaskali w dłonie.
Po sesji medytacyjnej program dnia zakończył się wspólnym śpiewaniem duchowej pieśni Kar Kirpa. Te ostatnie chwile tchnęły głębokim spokojem i uskrzydlającą radością.