Słowenia

Jesteśmy grupą młodych ludzi, gotowych poświęcić trochę swojego czasu dla dobra innych. Tym razem postanowiliśmy wysprzątać schronisko dla porzuconych kotów w pobliżu miasta Izola. Schronisko znajduje się pod opieką wolontariusza i działacza humanitarnego, Pani Mileny. Około pięćdziesięciu kotów znajduje się w schronisku i one wszystkie potrzebują pożywienia, świeżej wody, piasku do swojej kuwety, a także codziennego przytulania. Mimo iż Pani Milenie często ktoś pomaga w sprzątaniu pomieszczeń mieszkalnych, to kotami zajmuje się w zasadzie sama. Dlatego też postanowiliśmy jej w tym pomóc.

Wyposażeni w różne przybory do czyszczenia, spotkaliśmy się przed miejscowym sklepem w Izola, w sobotę, wczesnym popołudniem. Gdy dotarliśmy do schroniska dla kotów, pani Milena czekała już na nas i na początek udzieliła nam istotnych informacji. Jako że w domu nie było elektryczności, a co za tym idzie, prawie żadnego światła po zachodzie słońca, więc nie chcieliśmy tracić czasu. Niektórzy z nas od razu zaczęli usuwać brud z górnych pięter, a inni montować siatki na okienne ramy, by zapewnić kotom wystarczającą ilość świeżego powietrza. W międzyczasie Pani Milena sprzątała i zajmowała się innymi rzeczami na niższym piętrze.

Kiedy praca była niemal skończona, zaproponowano nam herbatę na rozgrzanie. Dużą przyjemność sprawiła nam miła pogawędka z Panią Mileną, która była bardzo wdzięczna za nieoczekiwane wsparcie. Opuszczając schronisko byliśmy zadowoleni i usatysfakcjonowani tym, że mogliśmy wyświadczyć znaczącą przysługę.