Ljubljana, 2014-2015

Na dwa dni przed świętami Bożego Narodzenia postanowiliśmy wraz z grupą naszych wolontariuszy zabrać część seniorów z miejscowego domu spokojnej starości na spacer po starówce Ljubljany. Około dziesiątej rano, w towarzystwie terapeuty zajęciowego oraz pracownika opieki społecznej, udaliśmy się w kierunku Preseren Square, mieszczącego się w centrum Ljubljany. To był rześki, słoneczny dzień, co przełożyło się na szczególną, świąteczną atmosferę. Wolontariusze pomagali ludziom, którzy mieli trudności z chodzeniem. Przygotowano też kilka wózków inwalidzkich na wypadek, gdyby ktoś chciał odpocząć. Kiedy wreszcie dotarliśmy do Preseren Square, miło pogawędziliśmy z seniorami, popijając przygotowane napoje.
Ze względu na niewystarczającą ilość personelu, starsi mieszkańcy nieczęsto mogą korzystać ze wspólnych zajęć poza domem spokojnej starości. Nie ulega wątpliwości, że nie tylko mieszkańcy, lecz i pracownicy byli wdzięczni naszym wolontariuszom za wsparcie, dzięki któremu mogli spędzić trochę czasu poza domem. Zwłaszcza pacjenci z demencją potrzebują szczególnej uwagi i troski, gdyż są wyjątkowo wrażliwi i nieufni w stosunku do obcych. Na szczęście zdawali się doceniać towarzystwo naszej grupy.
Kiedy powróciliśmy do domu spokojnej starości, ciężko było nam się rozstać, dlatego też postanowiliśmy wkrótce ponowić odwiedziny. Nasz kolejny spacer po starówce Ljubljany zaplanowaliśmy na 8 stycznia.
Cieszymy się, że udało nam się spotkać jeszcze kilka razy w 2015 roku.