Niesiemy radość sercom

W ostatnich miesiącach poszczególne grupy wolontariuszy z obszaru HSI zaangażowały się w działalność na rzecz starszego pokolenia. W zależności od lokalnych potrzeb i możliwości, działalność ta obejmuje indywidualne wsparcie poszczególnych osób jak i projekty grupowe, takie jak występy muzyczne w domach seniorów. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów działań, które zostały dotychczas podjęte w różnych krajach.

Hiszpania

W sierpniu 2015 r. hiszpańscy wolontariusze spostrzegli, że starsi ludzie należą do tych najbardziej zapomnianych przez społeczeństwo. Skontaktowali się więc z domem spokojnej starości nieopodal Walencji, aby zapytać, jakiego potrzebują wsparcia.

Dzień przed wizytą przygotowaliśmy pyszne ciasteczka i wypieki oraz przećwiczyliśmy kilka tradycyjnych piosenek przy akompaniamencie gitary. Każdy kolejny utwór brzmiał coraz lepiej.

Po przybyciu do domu spokojnej starości zostaliśmy ciepło powitani przez jego kierownictwo i zaprowadzeni do miejsca, gdzie starsi mieszkańcy z ciekawością wyczekiwali co nowego przyniesie im ten dzień.

Po poczęstunku i rozmowie z mieszkańcami, grupa naszych wolontariuszy weszła na niewielką scenę. Niedługo potem mieszkańcy domu śpiewali i klaskali entuzjastycznie w dłonie. Śpiewając utwory ze swojej młodości, niektórzy zaczęli nawet tańczyć. Kierownictwo cieszyło się, widząc radość na ich rozpromienionych twarzach, i poprosiło nas o przybycie nazajutrz.

Następnego dnia odwiedziliśmy niepełnosprawne kobiety. Zanim przystąpiliśmy do wykonywania naszych utworów, jedna z kobiet zaczęła śpiewać tradycyjne piosenki ze swego rodzinnego domu w Walencji. Wyraz twarzy kobiet od razu się zmienił, a po występie wymienialiśmy ciepłe uściski dłoni i objęcia.

Następnie nasza grupa powróciła na scenę, na której występowaliśmy poprzedniego dnia, jednak tym razem śpiewaliśmy dla większej publiczności. W ramach poczęstunku podano lody i sok. Atmosfera ociepliła się, kiedy zaczęliśmy śpiewać. Niektórzy seniorzy ruszyli do tańca, jakby znowu wstąpiła w nich młodość.

Spotkanie zakończyło się czułym pożegnaniem, zaś kierownictwo zaprosiło nas, abyśmy ponownie odwiedzili ich na Boże Narodzenie.

Wspólna radość dzięki muzyce

Fürstenfeld i Graz, Austria

Od ponad dwóch lat grupa ludzi z Gratz i Fürstenfeld grała i śpiewała w domach seniora.

Nasz spontaniczny projekt grupowy zapoczątkowany został w grudniu 2013 r. prostym pomysłem zaśpiewania tradycyjnych kolęd bożonarodzeniowych 90-letniej sąsiadce, która rzadko wychodziła z domu. Nasza sześcioosobowa wówczas grupa spotykała się i wspólnie grała już od 18 miesięcy, choć od lat nie mieliśmy w rękach gitary, skrzypiec, keyboardu, kontrabasu, tabli czy perkusji. Śpiewanie i granie dla kogoś z zewnątrz było więc dla nas nowym doświadczeniem.

Rok później również chcieliśmy zaśpiewać dla sąsiadki, jednak ta w międzyczasie przeprowadziła się do domu spokojnej starości. Po rozmowie z koordynatorem imprez w domu seniora ustaliliśmy dzień, w którym mieliśmy zaśpiewać dla wszystkich 80 mieszkańców. Rezydenci dostali teksty piosenek, aby mogli śpiewać z nami.

Odzew był bardzo pozytywny. Nie tylko poproszono nas o ponowne odwiedziny, lecz również usłyszeliśmy takie wypowiedzi: „Mógłbym słuchać waszej muzyki przez cały dzień”, „Muzyka sprawiła że czuję, że żyję”, albo: „To najmilsze święta w moim życiu”.

W związku z uznaniem mieszkańców i ewidentną potrzebą śpiewania i słuchania muzyki z czasów ich młodości, zapoczątkowaliśmy projekt nauki austriackiej muzyki ludowej. Niektóre z piosenek były nawet w lokalnym dialekcie. Po kilku miesiącach prób zaprezentowaliśmy nasze nowe przedsięwzięcie, zaś jego rezultaty były tak samo niesamowite.

W międzyczasie przypadkowo nawiązaliśmy kontakt z dwoma innymi domami i zapytaliśmy, czy ich mieszkańcy byliby zainteresowani programem. W każdym z domów mieliśmy odmienne doświadczenia, na co miała wpływ m.in. liczebność widowni (20, 80 i 160 osób). Jednak wszyscy słuchacze zdawali się być poruszeni muzyką i na chwilę zapominali o swoich codziennych troskach.

Podczas ostatnich świąt ponownie poproszono nas o występ w kilku domach. Choć w międzyczasie nasza starsza sąsiadka odeszła z tego świata, to nadal pozostaje ona w naszych sercach jako ktoś, kto zainspirował nas do przynoszącego radość działania i dzielenia się tą radością z innymi.