Retreat w sierpniu 2015

Lighthouse Center® Poland

W dniach 15–23 sierpnia 2015 r. ośrodek Lighthouse Center Polska przeszedł przemianę. Przyjechali goście z 18 różnych krajów i wzięli aktywny udział w codziennym życiu ośrodka oraz w zorganizowanych z tej okazji zajęciach. Przy udziale tak licznych rąk do pracy zrealizowane zostały zdumiewające projekty, jak choćby uszycie 150 poduszek w kształcie serca na działalność charytatywną czy przygotowanie 300-metrowej ścieżki w przeznaczonej na spacery części ogrodu. Poza namiotem medytacyjnym i jadalnią, najchętniej odwiedzany był namiot z herbatą i sklepik LCP. W ostatnich dniach retreatu odbyło się zorganizowane przez HSI spotkanie, którego uczestnicy mogli pomóc pobliskiemu schronisku dla bezdomnych, oraz duże przyjęcie pożegnalne z mnóstwem niespodzianek. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z komentarzami uczestników:

 

Miejsca i ujęcia

 

NAMIOT MEDYTACYJNY, NAMIOT JADALNY, SKLEP, NAMIOT Z HERBATĄ, OBSŁUGA GOŚCI, KUCHNIA I…

Poza namiotem medytacyjnym i jadalnią, które były niewątpliwie chętnie odwiedzane, dużą popularnością cieszył się także namiot z herbatą oraz sklepik LCP z pamiątkami.

”Pięknie przygotowane miejsca w LCP współgrały z harmonijną atmosferą i radosną lekkością, co urzekło mnie już od pierwszej chwili. W szczególności namiot z herbatą, z wystawionymi na zewnątrz krzesełkami, zachęcał nas do tego, abyśmy usiedli sobie razem z innymi gośćmi i zaznali trochę relaksu, dzieląc się wrażeniami i przemyśleniami. Organizatorzy włożyli wiele wysiłku, aby zapewnić sprawny przebieg przedsięwzięcia, tak aby niczego nie zabrakło. Pobyt pozwolił mi “naładować akumulatory” i doznać przypływu nowej energii, która do dziś towarzyszy mi w codziennym życiu.” Gość, Niemcy

 

Zajęcia

Uczestnicy mieli do wyboru wiele różnych zajęć, w zależności od własnych umiejętności, zdolności i preferencji.

OGRÓD I SADZENIE TRUSKAWEK

ZBIERANIE SIANA NA 7 HEKTARACH

Warunki pogodowe były idealne, by zająć się sianem na 7-hektarowym polu.

“W LCP można się spotkać z przyjaciółmi w pięknym miejscu oraz pomóc w inspirujących przedsięwzięciach. Tak relaksujące otoczenie naprawdę dodaje skrzydeł i sprzyja własnemu rozwojowi. LCP realizuje wiele projektów, zarówno na rzecz środowiska jak i w celu pomocy innym, i naprawdę jest to najlepsze miejsce na świecie, w którym można się znaleźć. Musicie sami tego doświadczyć! ” Gość, Szwecja

 

SÓL ZIOŁOWA ZE ŚWIEŻYCH ZIÓŁ Z LCP

Świeżo ścięte zioła zostały wykorzystane do przygotowania soli ziołowej oraz innych produktów, takich jak woreczki z lawendą.

SZYCIE SERC, PODUSZEK-OWIECZEK ORAZ PRODUKTÓW DLA LCP

Na warsztatach krawieckich uszyto na cele charytatywne ponad sto poduszek w kształcie serc i owieczek, jak również wykonano ręcznie wiele innych pięknych pamiątek, przeznaczonych na sprzedaż w sklepiku LCP.

ZAGOSPODAROWANIE TERENU: PRZYGOTOWANIE ŚCIEŻKI W OGRODZIE LCP

Projekt budowy ścieżki biegnącej przez nowy teren parkowy w LCP również się powiódł. Główna grupa silnych wolontariuszy przygotowywała ścieżkę przez cały czas trwania retreatu, zaś ponad 80 pozostałych gości dołączyło do nich na kilka godzin. Razem stworzyli brygadę wiaderkową, sypiąc drobny żwirek na wierzchnią warstwę ścieżki.

 

Spotkanie HSI i pomoc schronisku dla bezdomnych

Podczas dwóch ostatnich dni retreatu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Holozoficzne (HSI), połączone z działalnością pomocową na rzecz schroniska dla bezdomnych. Kierownik schroniska, który z własnej inicjatywy zbudował je od podstaw, opowiedział o nim uczestnikom spotkania.

Następnie wszyscy pomagali zapakować podarowane schronisku artykuły, takie jak żywność czy środki czystości. Przygotowano także małe, ładnie zapakowane prezenty dla wszystkich 60 mieszkańców.