“Przystań” to nazwa ośrodka dla ludzi bezdomnych w Leśnej. Od czasu swojego powstania w 1992 r., Jan Sykała, obecny jego kierownik, włożył wiele wysiłku i poświęcenia, by zrobić z tego miejsca to, czym jest ono dzisiaj: miejscem, w którym ludzie znajdują nie tylko schronienie, ale też domową atmosferę, gdzie ktoś troszczy się o nich.

Ośrodek mieści około 80 – 90, w większości starszych, ludzi bezdomnych. Do mieszkańców należy wykonywanie codziennych obowiązków, takich jak gotowanie, sprzątanie, przygotowanie drewna na opał oraz prace remontowe w domu. Ale co najważniejsze, dbają oni o siebie nawzajem, a zwłaszcza o osoby starsze i niepełnosprawne.

W roku 2014 Polskie Towarzystwo Holozoficzne (PTH) dostarczyło do ośrodka trochę świeżych ekologicznych warzyw z ogrodu Lighthouse Center® Polska (LCP). (Więcej informacji w naszym blogu “Warzywa dla Seniorów”).

Jednak bardziej osobisty kontakt nawiązano rok później, w 2015 roku, kiedy PTH odwiedziło ośrodek i jego mieszkańców. Kierownik domu zrobił nam wycieczkę po ośrodku, pokazując wszystkie pokoje i udogodnienia. Wzruszające było zapoznanie się z mieszkańcami, którzy przyjęli nas ciepło i z otwartymi ramionami.

Wielu mieszkańców jest niepełnosprawnych, dlatego najwięcej potrzeba jest na chodzików i wózków inwalidzkich. Jak do tej pory PTH podarowało pewną liczbę kul, chodzików oraz wózków inwalidzkich, jak również pożywienie i odzież.

Człowiek przy maszynie do szycia jest krawcem, zajmuje się szyciem pantofli dla mieszkańców ośrodka. Wszystkie pantofle uszyte są z materiałów pochodzących z recyklingu, i cokolwiek znajdzie, zostanie przekształcone w coś pożytecznego.

Ograniczone, głównie prywatnie darowane środki, ledwie wystarczają, by podtrzymać funkcjonowanie ośrodka. Dlatego też nawet najmniejsza pomoc jest bardzo cenna i pozwoli nam na zakupienie następujących artykułów:

  1. wózków inwalidzkich
  2. materacy
  3. łózek piętrowych
  4. pościeli
  5. ręczników
  6. bandaży, plastrów
  7. ubrań dla mężczyzn
  8. pożywienia
  9. środków czystości
  10. dużej pralki na około 24 kg

Oprócz wsparcia finansowego, mile widziane są wózki inwalidzkich czy też duża pralka. Podzielany smutek jest połową smutku, a podzielana radość podwojoną radością. Mamy nadzieję, że ośrodek ten będzie w dalszym ciągu służył jako bezpieczne schronienie dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Jeśli chcesz wesprzeć ten projekt, możesz przesłać wpłatę bezpośrednio na poniższe konto:

Bank: BZWBK 4o. W Jeleniej Górze

Nr konta: 89 1090 1708 0000 0001 0119 5561

Odbiorca: Polskie Towarzystwo Holozoficzne (Adres siedziby: ul. Leszczyńskiego 4/25, 50-078 Wrocław)